Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
01-02-2013
Marek Jurek: Należy izolować partię Palikota

Rozmowa z liderem Prawicy Rzeczypospolitej, byłym marszałkiem Sejmu Markiem Jurkiem.
Stefczyk.info: Prawica Rzeczypospolitej w liście do Prezydenta RP apeluje o odwołanie Janusza Palikota z RBN. Piszecie Państwo, że „Pan Palikot nie tylko kwestionuje wartość suwerennej, opartej na Konstytucji, władzy Rzeczypospolitej, ale również podstawowe reguły demokracji”

. Czym w ogóle jest więc Ruch Palikota?

Marek Jurek: To ugrupowanie skrajne, kwestionujące wartości tak podstawowe, jak suwerenność państwa. To partia rujnująca politykę językiem pogardy i nienawiści. Wszyscy pamiętamy niedawną debatę europejską (!), w czasie której Palikot krzyczał do posłów prawicowej opozycji: „Wasze miejsce jest w więzieniu. Do tego więzienia wcześniej czy później traficie (…) my was tam zaprowadzimy. Przyjdzie taki moment, że tam wylądujecie”. Taka partia powinna być bojkotowana w życiu parlamentarnym, to normalna praktyka w państwie demokratycznym. Z faktu, że są wyborcy legitymujący ugrupowania skrajne nie wynika, że jakakolwiek odpowiedzialna partia może tego typu ugrupowania popierać i zwiększać ich wpływ społeczny.

Jakie cele stawia sobie Ruch Palikota?

Palikot jasno definiuje swoje cele, mówi to otwarcie, konsekwentnie i należy brać to na poważnie. Jego cele to likwidacja suwerennego państwa polskiego, łącznie z Konstytucją, uwięzienie przywódców (jeżeli tylko przywódców) opozycji, wprowadzenie „prawa” do zabijania nienarodzonych.

Do czego potrzebna jest Palikotowi promocja takich osób jak Urban, Nowicka, Grodzka, Biedroń?

Skrajne ugrupowanie szuka zwolenników w skrajnych środowiskach. Palikot kontynuuje działalność Urbana. Szerząca się ojkofobia to efekt działalności ich obu.

Zmiana Nowickiej na Grodzką jest Palikotowi do czegoś potrzebna?

Jeśli zaczniemy roztrząsać sensy poszczególnych ruchów taktycznych Palikota, stracimy z oczu istotę tego ugrupowania, atak na podstawowe wartości społeczne.

Pojawiają się głosy, że tej formacji należy się miejsce w Prezydium.

Tylko dlaczego? Postkomuniści byli drugą partią w Sejmie po wolnych wyborach '91, a nie powołaliśmy ich kandydata do Prezydium Sejmu. Dwanaście lat temu PiS i PO wspólnie głosowały przeciw powołaniu do Prezydium Sejmu śp. przewodniczącego Leppera, a parę miesięcy później wspólnie go odwoływaliśmy. W Prezydium Sejmu powinny być reprezentowane większość rządowa i opozycja, różne ugrupowania uznające podstawowe wartości Rzeczypospolitej. Z tych samych względów apeluję do Prezydenta o odwołanie Palikota z Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Stanowisko wicemarszałka czy miejsce w RBN to nie premia za wynik wyborczy. W żadnym wypadku Prezydent i Platforma Obywatelska nie powinny zasłaniać się takim ususem, którego nie ma. Przypomnę, że śp. prezydent Lech Kaczyński nie powołał śp. wicepremiera Leppera do Rady Bezpieczeństwa Narodowego, nawet gdy ten był w rządzie.

O czym świadczy podejście rządzących do postulatów Ruchu Palikota, które są często lepiej przyjmowane niż np. PiSu?

Mamy w Polsce dziwaczną sytuacją, gdy władza odmawia współpracy z opozycją nawet tam, gdy ma taki obowiązek konstytucyjny - jednocześnie promując ugrupowania skrajne. Art. 90 Konstytucji mówi jasno, że tylko większość 2/3 obu Izb (lub referendum) mogą delegować na organizację międzynarodową suwerenne kompetencja państwa. Premier Tusk nie powinien podejmować żadnych kroków w kierunku wprowadzenia euro w Polsce lub przyjęcia paktu fiskalnego bez akceptacji opozycji. Takie są konsekwencje 90. art. Konstytucji. Ale premier z przywódcami Prawa i Sprawiedliwości rozmawiać nie raczy i zachowuje się tak jakby władza mogła administrować nawet normami konstytucyjnymi. Z opozycją rząd rozmwiać „nie musi” nawet o sprawach, o których bez opozycji decydować nie ma prawa - a jednocześnie promuje do kolejnych organów władzy partię, która podważa suwerenność, tradycję narodową, prawo do życia.

Rozmawiał Stanisław Żaryn

Źródło: Stefczyk.info


Skomentuj w mediach


Wpolityce: List Marka Jurka do Prezydenta RP: "Zwracam się do Pana Prezydenta o odwołanie z Rady Bezpieczeństwa Narodowego pana Janusza Palikota"
http://wpolityce.pl/artykuly/46036-list-marka-jurka-do-prezydenta-rp-zwracam-sie-do-pana-prezydenta-o-odwolanie-z-rady-bezpieczenstwa-narodowego-pana-janusza-palikota

Stefczyk.info - Marek Jurek: Należy izolować partię Palikota
http://www.stefczyk.info/publicystyka/opinie/jurek-nalezy-izolowac-partie-palikota,6588436638

Wprost: "Ruch Palikota trzeba bojkotować. To normalna praktyka demokracji"
http://www.wprost.pl/ar/386473/Ruch-Palikota-trzeba-bojkotowac-To-normalna-praktyka-demokracji/Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]