Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
03-03-2013
Marek Jurek podczas forum edukacyjnego: powinniśmy przekazać dzieciom depozyt wiary

Na depozyt naszej wiary, jako na najważniejszą rzecz, którą powinniśmy przekazać dzieciom, wskazał Marek Jurek z Prawicy Rzeczpospolitej uczestniczący w III Śremskim Forum Edukacyjnym. To spotkanie z udziałem rodziców, nauczycieli i wychowawców odbyło się wczoraj w Śremie w Wielkopolsce pod hasłem: „Wychowywać do wiary i do życia – w rodzinie, w szkole, w Kościele”.

Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI inicjator Śremskiego Forum Edukacyjnego, ks. kan. Ryszard Adamczak, proboszcz śremskiej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa, wydarzenie to jest organizowane przede wszystkim z myślą o osobach w jakikolwiek sposób zaangażowanych w wychowanie młodego pokolenia.

„Trzeba nam dzisiaj pochylać się nad ważnymi tematami dotyczącymi wychowania i rzeczywistości, która nas otacza. Dlatego chcemy wspólnie poszukiwać dróg do tego, żebyśmy umieli pomóc młodzieży zachować wartości i umieli ją prowadzić wśród pojawiających się wciąż nowych wyzwań” – zaznacza ks. Adamczak dodając, że te nowe wyzwania wymagają także stosowania w odpowiedzi na nie nowych metod wychowawczych, nie odżegnując się jednocześnie od tych sprawdzonych.

Podczas tegorocznego forum dyskutowano o wychowaniu do wiary i do życia w środowisku rodziny, szkoły i Kościoła, a jednym z jego prelegentów był polityk i publicysta Marek Jurek. Podkreślił on, że nasza wiara, którą wyznajemy w Kościele katolickim założonym przez Chrystusa jest depozytem, który powinniśmy przekazywać naszym dzieciom.

„Powinniśmy przekazywać im, że musimy zachować wierność prawdzie, że mamy jej bronić. Wówczas, moim zdaniem, zrealizujemy zasadniczą rzecz dla naszych czasów i damy dzieciom mocną i solidną podstawę, bo prawda się nie dewaluuje” – zauważył lider Prawicy Rzeczpospolitej dodając, że naszym obowiązkiem jako rodziców i wychowawców jest także, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, walczyć m.in. o chrześcijański charakter państwa, o cywilizację życia, prawa rodziny, o szkołę i kulturę masową.

„Do prawdy chrześcijaństwa powinniśmy zresztą wychowywać wszystkich, na których mamy wpływ za pomocą środków, jakimi dysponujemy. Zwłaszcza dotyczy to naszych dzieci i tutaj nikt niczego nam nie może zakazać” – stwierdził Jurek.

W czasie prelekcji i dyskusji podczas forum odbywającego się w śremskiej Auli im. Jana Pawła II, swoim doświadczeniem w zakresie wychowania oraz świadectwem wiary podzielili się również Adam Woronowicz – aktor, odtwórca roli ks. Jerzego Popiełuszki w filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, dr Bogna Białecka – psycholog, publicystka „Przewodnika Katolickiego” oraz autorka książek poradnikowych dla małżonków i rodziców, a także Jadwiga i Wojciech Śpikowscy, małżonkowie z 30-letnim stażem, a zarazem rodzice 11 dzieci.

Współorganizatorem Śremskiego Forum Edukacyjnego jest działające w tym mieście Katolickie Centrum Edukacji i Kultury im. bł. Jana Pawła II. Zostało ono utworzone przy śremskiej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa w 2010 r. jako miejsce spotkań dla śremskiego środowiska katolickiego oraz propagowania myśli i dzieł papieża Polaka. Jest też przestrzenią do działalności wychowawczej, społecznej i kulturalnej związanej przede wszystkim z nauką Kościoła i nauczaniem Ojca Świętego. W ramach Centrum działają także Katolicka Publiczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. bł. Jana Pawła II oraz Katolicka Niepubliczna Szkoła Muzyczna I Stopnia.

Źródło: KAICopyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]