Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
05-05-2014
Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej w sprawie niemieckiej propozycji „Genewy dwa” - Reakcje, a nie jałowe rozmowy!

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier proponuje „drugą Genewę”, a więc kolejną turę rozmów Zachodu z Rosją na temat Ukrainy. Rozmowy mają jednak sens z przeciwnikiem, który chce zaniechać konfliktu lub dąży do pokoju. Dziś potrzebne są nie pozorowane negocjacje, ale przede wszystkim proporcjonalne reakcje Zachodu, takie jak wykluczenie Rosji z Rady Europy, wzmocnienie obrony Łotwy i Estonii, przyjęcie Gruzji do NATO. Tylko takie działania (lub przynajmniej kroki podjęte w ich kierunku) mogą zbudować kontekst dla poważnych rozmów.

Przypominamy, że pierwsza tura rozmów genewskich polegała na wysłuchiwaniu rosyjskich życzeń na temat kształtu ukraińskiej państwowości, a po jej zakończeniu Rosja nadal kwestionowała prawowitość władz w Kijowie. Kolejna tura takich rozmów to jedynie uprawomocnienie rosyjskich roszczeń i agresji.

Wzywamy rząd Rzeczypospolitej do przekazywania naszym sprzymierzeńcom konkretnych rekomendacji działań, które naprawdę będą wzmacniać nasze bezpieczeństwo i skutecznie zniechęcać Rosję do dalszej polityki agresji, która dziś destabilizuje Europę wschodnią, a jutro może bezpośrednio zagrozić Europie środkowej.


(-) Marek Jurek, prezes Prawicy Rzeczypospolitej

(-) Lech Łuczyński, sekretarz generalny Prawicy RzeczypospolitejCopyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]