Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
20-10-2016
Radio Maryja - Kawęcki: TK działa na rzecz destrukcji porządku prawnego w Polsce

W programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja wiceprezes Prawicy RP dr Krzysztof Kawęcki podkreślił, że Trybunał Konstytucyjny działa na rzecz destrukcji porządku prawnego w Polsce. Polityk wskazał również, że Trybunał zgrał swoje działania z działaniami Komisji Europejskiej.


Całą rozmowę z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

Dr Krzysztof Kawęcki, odnosząc się do ostatniego Zgromadzenia Ogólnego sędziów Trybunału Konstytucyjnego, powiedział, że działanie prezesa Trybunału Andrzeja Rzeplińskiego nie jest przypadkowe.

– Myślę, że zamysłem działania sędziów TK było to, aby nie ustanawiać nowego regulaminu Trybunału. Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą Sejmu o Trybunale Konstytucyjnym z 22 lipca 2016 roku, prezydent powołuje prezesa i wiceprezesa TK spośród trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne sędziów. Tymczasem prezes Rzepliński zapowiada w mediach, że przedstawi prezydentowi dwóch kandydatów. Można więc powiedzieć, że prezes Rzepliński publicznie nie uznaje faktu, że jest nowa ustawa. Przedkłada zapowiadany regulamin, który nie został przyjęty na ostatnim posiedzeniu. Przede wszystkim przedkłada on regulamin TK nad ustawę o Trybunale, co jest przykładem lekceważenia prawa i destrukcji ze strony prezesa TK. Przecież każdy uczeń co najmniej gimnazjum wie, że zasadniczym aktem prawnym w RP jest ustawa, a regulamin jest aktem prawnym niższego rzędu, więc w żaden sposób nie może podważać ustawy – wskazał wiceprezes Prawicy RP.

Konieczność nowego regulaminu wynika z nowej ustawy i obowiązkiem Trybunału Konstytucyjnego jest wprowadzenie nowego regulaminu, ale TK przedkłada tę decyzję ze względu na dwie kwestie: storpedowanie wyboru nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, bo kadencja obecnego prezesa upływa 19 grudnia i po drugie, działania prezesa Rzeplińskiego są próbą dalszej destrukcji porządku prawnego w Polsce poprzez zgranie działań Trybunału Konstytucyjnego z działaniami Komisji Europejskiej – powiedział dr Kawęcki.

Wiceszef KE Frans Timmermans zapowiedział właśnie, że Komisja będzie zajmować się sprawą TK w Polsce cały czas i oczekuje rozwiązania tego problemu – podkreślił polityk.

– Frans Timmermans podkreśla, że 27 października upływa termin, który Komisja Europejska dała polskiemu rządowi na wprowadzenie jej zaleceń. Czeka na realizację tych zaleceń właśnie do tego dnia. Jednak wielokrotnie była mowa o tym, że te zalecenia są absolutnie bezpodstawne. Nie ma żadnych uzasadnień, także w przyjętej procedurze instytucji Unii Europejskiej, aby Komisja Europejska takie zalecenia dawała rządowi. Rząd powinien zupełnie nie uwzględniać tych zaleceń i nie prowadzić dialogu z KE. Wskazany przez KE termin należy wiązać właśnie z tymi destrukcyjnymi działaniami Trybunału Konstytucyjnego w Polsce – powiedział Kawęcki.

Całą rozmowę z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

Źródło: Radio MaryjaCopyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]