Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
19-12-2016
RDC - Marek Jurek: w Polsce nie ma zagrożenia dla demokracji, jest drastyczny konflikt polityczny

– W Polsce nie ma zagrożenia dla demokracji, jak insynuuje pan Timmermans, czy działająca nieprawnie Komisja Europejska, natomiast jest drastyczny konflikt polityczny, gdzie większość parlamentarna i opozycja traktują się jak zło konieczne – mówił w RDC europoseł Marek Jurek (Prawica Rzeczypospolitej).

Posłuchaj wywiadu z Markiem Jurkiem w RDC


– Opozycja doprowadziła do tego poziomu napięcia i kryzysu pracy Parlamentu, żeby mieć dobre zdjęcia w mediach zagranicznych, pokazywać protesty społeczne, wyprowadzić ludzi na ulicę i pokazywać Polskę, jako kraj niefunkcjonującej demokracji – komentował piątkowe i weekendowe wydarzenia w Sejmie Jurek.

W jego ocenie, jeśli chodzi o zachowanie posła Michała Szczerby (PO), który w piątek został wykluczony z obrad, trzeba odróżnić dwie rzeczy. – Pokazywanie tabliczki z napisem to jedno, natomiast robienie sobie żartów z trybuny w momencie, kiedy składa się poprawkę, traktowanie Sejmu jako miejsca pogwarek na spotkaniu w parku, nie jest dobre – wyjaśniał. Zdaniem gościa audycji, to było prowokowanie marszałka Sejmu. – Efekt został osiągnięty i dalej wypadki potoczyły się bardzo szybko – ocenił.

„Ulica i zagranica”, z drugiej strony – arogancja

– Sposób prowadzenia obrad to druga kwestia – przyznał Jurek. – Z jednej strony mamy opozycję, która realizuje strategię „ulica i zagranica”, a z drugiej – ze strony władzy było tyle demonstracji arogancji, że to zwiększa napięcie – komentował. Ocenił, że to, że zwolennicy opozycji wychodzą na ulice, to również efekt nastroju, który panuje między opozycją a rządzącymi.

Marek Jurek zwrócił uwagę na to, że dziś praktycznie całe prezydium Sejmu jest w rękach większości rządzącej. – To musi budzić w opozycji poczucie bezsilności. Z drugiej strony to przyduszane tempo obrad, głosowania nocne, nocne komisje i nieprzewidywalny porządek obrad, na pewno buduje klimat, który budzi frustrację – powiedział gość RDC.

Interwencja prezydenta

Polityk przyznał, że docenia, iż prezydent włączył się w tę kryzysową sytuację. – Cieszę się, że prezydent prowadzi rozmowy, ale chciałbym, żeby nie tylko był mediatorem, ale też arbitrem, żeby zaproponował jakieś rozwiązania, które poprawią sytuację w kraju – przyznał Jurek. Wyjaśnił, że liczy na to, że interwencja prezydenta uporządkuje wiele spraw na raz, w tym sposób działania w parlamencie, do czego – jak przekonywał w audycji – dobrym punktem wyjścia jest pakiet przygotowany przez Kazimierza Ujazdowskiego. – PiS szedł z tym pakietem do wyborów, a dziś go nie realizuje – podkreślił Jurek.

– W Polsce nie ma zagrożenia dla demokracji, jak insynuuje pan Timmermans, czy działająca nieprawnie Komisja Europejska, natomiast jest drastyczny konflikt polityczny, gdzie większość parlamentarna i opozycja traktują się jak zło konieczne – ocenił europoseł. – Tymczasem Polacy wybrali rząd i opozycja powinna go szanować, ale Polacy wybrali też opozycję i rząd również powinien ją szanować – skomentował Jurek.


Źródło: Radio RDCCopyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]