Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
13-10-2017
Radio Maryja - Kukiz’15 i Prawica Rz.: Trwa likwidacja edukacji domowej w Polsce

W Polsce trwa likwidacja edukacji domowej – alarmują posłowie Kukiz’15 oraz politycy Prawicy Rzeczypospolitej i rodzice. Chodzi o zmiany, które wprowadza rządowy projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

Na konferencji prasowej poseł Bartosz Jóźwiak z Kukiz’15 wyjaśnił, że przyjęty wczoraj na komisji edukacji projekt zabrał możliwość dofinansowania dla nauczania w klasach zerowych w ramach edukacji domowej.

Upadała też poprawka zgłoszona przez stronę społeczną za pośrednictwem Kukiz’15 – poinformował poseł.

Krzysztof Kawęcki, wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej powiedział, że obecnie edukacją domową objętych jest ok. 12 tys. uczniów, także za granicą. Kolejne utrudnienia w tej sprawie uderzają w prawa obywatelskie.

– W minionych czasach mieliśmy do czynienia z dyskryminacją np. szkolnictwa niepublicznego, tzw. szkolnictwa prywatnego. Teraz mamy do czynienia z dyskryminacją edukacji domowej, dlatego uważamy, że ta sytuacja musi ulec zmianie. Niestety, MEN postępuje tak, a nie inaczej, co jest wyrazem wizji edukacji etatystycznej. Na taką wizję edukacji się nie godzimy, a te działania MEN godzą w prawa obywatelskie i uczniów i rodziców – zaznaczył Krzysztof Kawęcki.

Krzysztof Tusiński z zespołu ds. edukacji domowej przy MEN ma nadzieję na zmianę stanowiska rządu w sprawie zerówek. Liczy też na zmianę innych niekorzystnych propozycji MEN ws. nauczania w ramach edukacji domowej.

Członek zespołu ds. edukacji domowej przypomniał, że w 2016 r. resort obciął finansowanie tego segmentu o 40 proc.

– Ministerstwo zadeklarowało, że powróci do równego finansowania edukacji domowej od 1 stycznia 2018. Cały czas nie wiadomo jednak, jak będzie wyglądało w ogóle finansowanie edukacji domowej od 1 stycznia 2018r. Mamy odpowiedź na interpelację pana posła Jóźwiaka i pana posła Rzymkowskiego, że MEN planuje utrzymać ten obniżony poziom finansowania (0,6), natomiast cały czas są jeszcze niepewności – podkreślił Krzysztof Tusiński.

Działacze społeczni krytykują też m.in. zapisy ustawy prawo oświatowe w zakresie zmian dotyczących edukacji domowej. Rządowy projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych trafi pod obrady Sejmu. MEN chce, by ustawa weszła w życie 1 stycznia 2018r.

Źródło: Radio Maryja.Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]