Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
23-01-2010
Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej w kwestii następstw fatalnych błędów polityki Prezydenta RP wobec Ukrainy

(po nadaniu tytułu Bohatera Ukrainy Stepanowi Banderze)

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, po dramatycznej przegranej w pierwszej turze wyborów, koronuje swoją kadencję nadając Stepanowi Banderze tytuł Bohatera Ukrainy. Zarówno bardzo niski wynik wyborczy urzędującego prezydenta Ukrainy, jak i wyniesienie do Panteonu narodowego polityka głoszącego antyludzką i antychrześcijańską ideologię (której skutkiem było masowe ludobójstwo ludności polskiej w Galicji Wschodniej i na Wołyniu), oznacza klęskę polityki bezwarunkowego poparcia dla prezydenta Juszczenko prowadzonej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wiedząc o oficjalnej gloryfikacji banderowskiej ideologii i polityki prezydent Lech Kaczyński świadomie zrezygnował z nazywania po imieniu i domagania się potępienia przez państwo ukraińskie ludobójstwa popełnionego na Polakach przez UPA. W efekcie w osobie Stepana Bandery uhonorowana jest dziś nie tylko walka nacjonalistów ukraińskich ze Związkiem Sowieckim, ale również niepotępione i nierozliczone moralnie masowe zbrodnie.

Tylko potępienie tych zbrodni otwiera pole do rzeczywistego wzajemnego zrozumienia. Przyszłości wzajemnych relacji nie można budować na zapomnieniu i przemilczaniu oraz na ignorowaniu praw naszych rodaków. Takie fałszywe „pojednanie” zawsze będzie budowało w dłuższej perspektywie niechęć, niezrozumienie własnych racji, niesprawiedliwość i w konsekwencji wrogość. Błędy oficjalnej polityki Prezydenta RP są tego fatalnym potwierdzeniem.

(-) Marek Jurek, przewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej
(-) Marian Piłka, wiceprzewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej

Warszawa, 23 stycznia RP 2010Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]