Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
06-09-2007
Prawica Rzeczypospolitej: Gilowska wprowadza w błąd polskie rodziny

6.09. Warszawa (PAP) - Lider Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek skrytykował na czwartkowej konferencji prasowej wicepremier Zytę Gilowską za jej wypowiedź dotyczącą ustawy wprowadzającej ulgę podatkową dla rodzin wychowujących dzieci. Artur Zawisza pytał Gilowską: "Co się z panią porobiło? Dlaczego nie chce pani wspierać obniżania podatków?".

Jak powiedział Marek Jurek, komentarze Gilowskiej do nowelizacji ustawy o podatku PIT były "niepotrzebne i nerwowe".

Według Gilowskiej, przyjęta w środę przez Sejm ulga w podatku PIT to nieporozumienie, jest ona niekorzystna dla budżetu i systemu podatkowego. Jak oceniła wicepremier, z ulgi nie skorzystają osoby, które zarabiają mało, natomiast skorzysta z niej "nieliczna grupa bogaczy, która zafundowała sobie wiele dzieci".

Poseł Zawisza powiedział, że od środy wszyscy są świadkami dezinformowania podatników przez minister Gilowską, co do rzeczywistych dobroczynnych skutków obniżenia podatków dla rodzin wychowujących dzieci. "To nie jest tylko ulga dla bogatych, bo będzie ona obejmować rodziny, w których łączny dochód wynosi już niespełna 2 tys. zł" - podkreślił.

"Gdyby spojrzeć na proponowaną podwyżkę płacy minimalnej, to zarobki tej wysokości dla obojga rodziców pozwalają na skorzystanie z ulgi. Trudno o bardziej sprawiedliwe i powszechne rozwiązanie" - ocenił Zawisza. Jego zdaniem, "jeżeli grozi nam katastrofa budżetowa, to na pewno poprzez umowę rządu ze związkami zawodowymi, gdzie proponowane są kontrowersyjne rozwiązania dotyczące emerytur pomostowych czy płacy minimalnej".

"Jeżeli minister chce być odważna, powinna zawetować porozumienie premiera Jarosława Kaczyńskiego ze związkami zawodowymi. To byłaby miara jej odpowiedzialności" - stwierdził poseł Zawisza.

Zawisza nie dziwi się, że ustawę poparły partie opowiadające się za wolnością gospodarczą i wolnością rodzin, a sprzeciwiły jej się partie etatystyczne - stawiające na państwową redystrybucję. "PiS nie poparło tego projektu, jak również większość SLD. To są partie o charakterze socjal-etatystycznym, opowiadające się za redystrybucją, zamiast za pozostawianiem pieniędzy w budżetach domowych" - ocenił. "Jeżeli Gilowska nie rozumie, że obniżanie podatków jest dobre dla podatników, to trzeba zapytać: pani Zyto, co się z panią porobiło? Dlaczego nie chce pani wspierać obniżania podatków w Polsce?" - zapytał poseł.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku PIT, osoby mające dzieci będą mogły odliczyć od podatku 1145 zł na każde dziecko. Ulga ma obowiązywać już w rozliczeniu podatkowym za rok 2007. Rząd chciał, by ulga wynosiła tylko 572 zł 54 gr na każde dziecko. Posłowie przyjęli jednak poprawkę Prawicy Rzeczypospolitej, która dwukrotnie zwiększyła proponowaną przez rząd kwotę odliczenia.

Obecnie od podatku można odliczyć zaledwie 120 zł na każde dziecko. Oznacza to, że przyjęte w środę rozwiązanie zwiększa obecną ulgę około dziesięciokrotnie. Jest jednak ważny szczegół: ulgę odpisuje się od podatku, jeśli ktoś płaci go mało, a ma wiele dzieci, zabraknie mu kwoty podatku na całą ulgę.

Wiceminister finansów Jacek Dominik powiedział, że według wstępnych wyliczeń resortu finansów, ta "podwójna" ulga będzie kosztowała budżet państwa 6,5 mld zł. (PAP)

lug/ par/ woj/Copyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]