Prawica Rzeczypospolitej
Prawica Rzeczypospolitej na Facebook
Prawica Rzeczypospolitej na YouTube
ECPM

Wsparcie

Newsletter Prawicy
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie i działalności Prawicy.
» Zamawiam
Struktury lokalne
Do pobrania
Logo Prawicy Rzeczypospolitej.
Logo Prawicy Rzeczypospolitej
Szukaj
Aktualności
31-01-2011
Rzeczpospolita/PAP: Wójt dopisywał wyborców zgodnie z prawem

Sto osób dopisało się do spisu wyborców. Kandydat Prawicy Rzeczpospolitej przegrał wybory dwoma głosami, sąd nie widzi problemu

- Wybory samorządowe w Jedlni-Letnisku (Mazowieckie) są ważne - uznał Sąd Okręgowy w Radomiu, oddalając protest wyborczy jednego z kandydatów na wójta gminy Piotra Leśnowolskiego.

Według Leśnowolskiego (Prawica Rzeczypospolitej), między pierwszą a drugą turą wyborów samorządowych, niezgodnie z prawem dopisano do spisu wyborców ponad sto osób, które nie są zameldowane i nie mieszkają na terenie gminy Jedlnia-Letnisko.

Leśnowolski przegrał dwoma głosami z urzędującym wójtem Dariuszem Rzeczkowskim (niez.).

Według przewodniczącej składu sędziowskiego Iwony Szymanowicz-Nowak, z materiałów przedstawionych sądowi nie wynika, aby podczas wyborów doszło do nieprawidłowości.

Sędzia podkreśliła, że spis wyborców jest dokumentem otwartym do samego dnia wyborów, a dopisanie do spisu wyborców jest "dozwoloną czynnością realizacji praw wyborczych zgodnie z miejscem zamieszkania a nie zameldowania".

Według przewodniczącej składu sędziowskiego, wszystkie wnioski złożone w urzędzie gminy w Jedlni-Letnisku spełniały wymogi formalne. Także wójt gminy - według niej - wydając decyzje administracyjne, dopełnił wszelkich formalności.

Z wyroku sądu niezadowolony był także obecny w sądzie prezes Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek. Zapowiedział, że w najbliższym czasie zwróci się z wnioskiem do ministra spraw wewnętrznych o skreślenie z rozporządzenia o sporządzaniu spisów wyborców paragrafu pozwalającego na głosowanie w drugiej turze wyborów w innej gminie niż w pierwszej turze. Według niego, takie praktyki są sprzeczne z konstytucyjną zasadą jednego głosu.

Kwestią wpisania ponad 100 osób do rejestru wyborców w Jedlni-Letnisku zajmuje się także radomska prokuratura. W grudniu ub. roku wszczęte zostało śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez wójta Dariusza Rzeczkowskiego poprzez wydanie decyzji administracyjnych o wpisie do rejestru wyborców osób nieuprawnionych.

Źródło: Rzeczpospolita/PAPCopyright © Prawica Rzeczypospolitej

[ wykonanie ]